Bezsenna noc z kulturą

15
 
 
W nocy z 7 na 8 czerwca młodzież z I LO wzięła udział w lubelskiej Nocy Kultury. Hasłem tegorocznej imprezy były „Energie miasta”, a więc energie szeroko pojętej kultury, które swoją mocą zasiliły ulice, place, zaułki i główne arterie miasta oraz pozwoliły publiczności przemierzającej trasę festiwalu odkryć ich nowe piękno i magię. Wydarzenie to, w którym uczestniczyliśmy po raz drugi, koordynowane jest przez lubelskie Warsztaty Sztuki, jego organizatorami są artyści, animatorzy kultury, organizacje, instytucje kulturalne i przedsiębiorstwa.

Nasza trasa kultury rozpoczęła się od Muzeum - Zamku Lubelskiego i obejrzenia jego bogatej ekspozycji oraz zwiedzenia Kaplicy Trójcy Świętej, jednego z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie.
Następnie, po nastrojowym spacerze uliczkami Starego Miasta, wspięliśmy się na ponad czterdziestometrową Wieżę Trynitarską, by z tego najwyższego zabytkowego punktu w mieście podziwiać panoramę tętniącego życiem kulturalnym miasta.
Część z nas wykorzystała wolny czas, by w Archiwum Państwowym obejrzeć dwie wystawy „Lublin jakiego już nie ma”, prezentujące historyczne fotografie, pocztówki, plany miasta, ukazujące nieistniejące już miejsca w Lublinie oraz przedstawiające historie rodzin związanych z miastem.
Kolejnym punktem programu było oglądanie tików i ewolucji na linie rozpiętej nad deptakiem koło Ratusza – Highline Area.
Następne godziny z kultura spędziliśmy w centrum tegorocznej Nocy Kultury – na błoniach pod Zamkiem Lubelskim, przy Scenie Wielkiego Stawu Królewskiego oraz na placu targowym.
Tam między innymi obejrzeliśmy spektakl nowocyrkowy „Cafe Variete” z akrobatyką powietrzną, fireshow, żonglerką i tańcem, a także artystyczne instalacje dźwiękowo-wizualne i Wieże Totemy, które stały się symbolem tegorocznej imprezy. Podczas artystycznego spaceru towarzyszyła nam muzyka z tzw. scen kultury – mogliśmy posłuchać całego muzycznego przekroju – od chórów gospelowych, poprzez muzykę elektroniczną, po ciężkiego rocka.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Dorota Jaśkowska, Aneta Jagieła, Józef Jaśkowski oraz Piotr Bieniek.

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
16
 
 
17
 
 
18