Chemia wokół nas czyli czego gimnazjaliści dowiedzieli się od licealistów

30
 
 

W piątek, 22 marca uczniowie I Liceum pod opieką pań M. Wnuk i G. Kowalczyk przeprowadzili lekcje otwarte dla gimnazjalistów z chemii i fizyki. Na zajęcia została zaproszona klasa 3b z Gimnazjum nr 3 wraz z opiekunami p. E.Kurek i p. M.Śniegocką. Mottem przewodnim lekcji chemicznej było zdanie „Chemia wokół nas –czyli szara codzienność z piękną nauką”.

W pierwszej części zajęć gimnazjaliści wysłuchali prelekcji przedstawiającej zastosowanie chemii w życiu codziennym. Następnie odbyły się warsztaty chemiczne.
Uczniowie w grupach wykonywali doświadczenia chemiczne, opisując obserwacje i wnioski na kartach pracy. Najlepsza grupa otrzymała dyplom chemika i słodycze, dla pozostałych uczniów licealiści przygotowali dyplomy uczestnictwa w warsztatach.
Drugą cześć wizyty gimnazjalistów stanowiła lekcja fizyki. Jej tematem było zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Cześć wykładu została poświęcona odkrywcy zjawiska indukcji elektromagnetycznej Michaelowi Faraday’owi oraz odkrywcy i konstruktorowi prądnicy prądu przemiennego – Nikoli Tesli.
Na zakończenie licealiści zaproponowali młodszym kolegom zbudowanie transformatora. Gimnazjaliści stwierdzili zgodnie , że takie lekcje chemii i fizyki mogą polubić.
Młodych odkrywców odwiedził także dyrektor I liceum, p. S. Stefańczyk.
/AJMWGK/

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29