Europa widziana oczami młodzieży. X EuroLicealiada 2013

18
 
 
Dostrzegając potrzebę integracji wiedzy z różnych przedmiotów panie J. Siembida, nauczyciel geografii i p. E. Derek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie organizują co roku projekt edukacyjny „Świdnik w UE, UE w Świdniku”. Biorą w nim udział licealiści z klas pierwszych i drugich. Dotychczas uczniowie w pięcioosobowych grupach prezentowali wybrane kraje Unii Europejskiej. Ze względu na ograniczenia czasowe nauczycielki zmieniły formułę imprezy. Dwuosobowe grupy przygotowywały tym razem filmy z własnym udziałem na temat wybranego państwa.

 

Komisja konkursowa oceniała poprawność merytoryczną i językową oraz kreatywność autorów. Zwycięski film został zaprezentowany 24 maja podczas EuroLicealiady.
Tegoroczny projekt składał się z trzech części: Eurolicealiady, VIII Powiatowego Konkursu Wiedzu o UE dla gimnazjalistów oraz Ogólnoszkolnego Konkursu dla licealistów.
Celem Powiatowego Konkurs o Unii Europejskiej dla gimnazjalistów jest zainteresowanie młodzieży problematyką integracji europejskiej, zachęcenie do poznawania dziejów Europy i państw europejskich.
Konkurs składał się z 2 etapów: I etap to eliminacje szkolne przeprowadzane w poszczególnych gimnazjach. Uczniowie z najlepszymi wynikami zostali zakwalifikowani do II etapu, czyli finału pisemnego, który odbył się 24 maja 2013 r w I LO.
Gimnazjaliści rozwiązywali test obejmujący zagadnienia: koncepcje integracji Europy, etapy integracji, instytucje europejskie, symbole UE, filary zjednoczonej Europy, kraje członkowskie UE, Polska w Uniii Europejskiej, euroregiony, aktualne problemy UE.
Rywalizacja była bardzo zacięta.
Uczniowie wykazali się świetną znajomością tematyki unijnej i byli bardzo dobrze przygotowani.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Miejsce I. Małgorzata Derek, uczennica G nr 3 przygotowywana przez p. U. Nakonieczną
Miejsce II. Aleksandra Grzegorczyk, uczennica Gimnazjum w Mełgwi, przygotowywana przez p. D. Tarnas
Miejsce III. Barbara Banaszek z G nr 3 oraz Emilia Klimek z ZS w Kalinówce przygotowywana przez p. G. Piórkowską
Konkurs wiedzy dla licealistów wymagał znajomości nie tylko dziejów integracji europejskiej, szczegółowej znajomości instytucji UE, założycieli Wspólnot Europejskich, traktatów europejskich, prawa europejskiego, ale również ustrojów politycznych państw, współczesnych polityków i wydarzeń europejskich.
Konkurs dla licealistów wygrali:
Miejsce I. Dawid Stefaniszyn i Wiktor Hunek z klasy 3B
Miejsce II. Marek Wawrzyszko kl. 2A
Miejsce III. Szymon Michalak kl. 1D
Wyniki konkursu: ”Eurolicealiada – Europa widziana oczami młodzieży”.
Miejsce I. Katarzyna Charytanowicz i Justyna Ciechan z kl 2A za film o Grecji
Miejsce II. Aneta Fabian i Klaudia Skoczylas z kl. 1B za film o Irlandii oraz Emilia Błaszczak i Julia Podolska z kl. 2B z film o Polsce
Marek Wawrzyszko i Artur Polański z kl. 2A za film o Węgrzech
Honorowy patronat nad projektem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego – pani Lena Kolarska–Bobińska, Starosta Powiatu Świdnickiego – pan Mirosław Król, Burmistrz miasta Świdnika – pan Waldemar Jakson oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Parlamentu Europejskiego. Gościem I Liceum był wiceburmistrz p. Tomasz Szydło.
/ED/

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18