III Dzień Zwierzoluba - podsumowanie

4
 
 

Po raz trzeci w naszej szkole odbyła się akcja charytatywno-edukacyjna, której celem jest pomoc bezdomnym i potrzebującym zwierzętom.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorom ze Świdnika i Lublina. Naszą akcję opisała Natalia - poczytajcie...


Zwierze nie jest rzeczą

III Dzień Zwierzoluba

Po raz trzeci I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku zorganizowało akcję charytatywno-dydaktyczną „Dzień Zwierzoluba” pod patronatem magazynu „Kocie Sprawy”.

Organizatorkami akcji, jak co roku były p. Aneta Jagieła i p. Anna Adamczyk.

Celem akcji była pomoc kotom i psom, które są pod opieką Straży dla Zwierząt w Lublinie.W przedsięwzięciu wzięły udział klasy: 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2 c, 2 e, 3a, 3b, 3e.

Przez dwa tygodnie uczniowie w różny sposób zbierali karmę dla psów i kotów, żwirek, koce oraz poduszki.

Jednym z wielu sposobów zbierania datków był kiermasz ciast „Kup ciastko – pomóż głodnemu”.

Ciasta sprzedawane na przerwach upiekły: Iga Zarzeczna, Emilia Michalak, Karolina Karaś, Agnieszka Kolanecka, Monika Kłysiak, Judyta Pietrzyk, Joanna Jendrych, Agata Synówka, Kasia Ławnik i Asia Teluk.

W bibliotece odbywał się kiermasz rzeczy niepotrzebnych pod hasłem „Daj złociaka na zwierzaka” – młodzież i nauczyciele przynosili różne przedmioty, które potem były sprzedawane.

Zwierzęta mają takie samo prawo do świata (jak ludzie), skoro na nim są, świat do nich należy. Noe do swojej arki wziął nie samych ludzi (Wiesław Mysliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”)

Wolontariusze i działacze

Wielu uczniów naszej szkoły szczególnie zaangażowało się w pomoc dla zwierząt. Młodzież zajmowała się organizacją, zbieraniem, kupowaniem darów.

Dziekujemy wszystkim wolontariuszom, który poświęcili swój czas dla tej akcji.

Alicja Winiarska z 2 b zajęła się oprawą plastyczną przedsięwzięcia.Wykonała plakat na kiermasz ciast, obróżki dla kotów.

Reklamą akcji zajęły się Asia Teluk, Edyta Strumidło oraz Kasia Borowicz, która zbierała pieniądze „na puszki” wraz ze swoim pieskiem Majkim.

 

Agnieszka Mirończuk szukała sponsorów i pracowała przy naklejaniu loga akcji na pamiątkowe egzemplarze Kocich Spraw, które otrzymywali wszyscy uczestnicy akcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów akcji.

 

Pomimo tego, że prosiliśmy różne gabinety weterynaryjne i sklepy zoologiczne o drobne dary, na nasze prośby zareagowało niewielu.Tym bardziej dziękujemy w imieniu zwierzaków. Pomogli nam:

 

Iwona i Krzysztof Szabałowie – lekarze weterynarii ze Świdnika, którzy mają swoją lecznicę na al. Wojska Polskiego 33

 

Sklep zoologiczno-wędkarski „Karol” ze Świdnika ul. Wyspiańskiego 14

 

Lecznica Weterynaryjna Chiron-Wet z Lublina ul Szmaragdowa 4A/Filaretów.

 

Prawie wszystkie klasy wsparły akcję przynosząc pożywienie dla kotów i psów oraz artykuły zoologiczne.

Na naszej stronie ukazały się wywiady z miłośnikami zwierząt przeprowadzone przez Magdalenę Gładysz.

Wystrój sali gimnastycznej, gdzie odbywał się finał akcji zawdzięczamy uczniom z klasy 2b, 3e i 2e.

Pięknego kota zdobiącego sale wymysliła p.Lidia Grobel, a wykonały go Alicja Winiarska, Kasia Lubowiecka i Kasia Borowicz

Nad techniczo-sprzętową stroną akcji, jak zwykle czuwali, niezastąpieni panowie z klasy 2 A: Kuba Maruszak, Adam Kuna i Kamil Kiecak.

Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy.

„Kto jest okrutny wobec zwierząt, nie może być dobrym człowiekiem” (Artur Schopenhauer)

Dnia 17 marca odbył się finał akcji „III Dzień Zwierzoluba”.

Gościliśmy inspektorów Straży dla Zwierząt w Lublinie, panią Małgorzatę Obroślak, Monikę Kozicką – Gradziuk, Monikę Belkę i Pawła Plenkiewicza http://www.strazdlazwierzat.lublin.pl/

oraz czasopismo „Nowy Tydzień” - http://www.ntlublin.pl/

Honorowym gościem był piesek Milo, uratowany przez inspektorów SdZ. Mimo wielu tragedii, które przeszedł, piesek jest wesoły, radosny i ufny.

Obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat działalności Straży dla Zwierząt, komentowaną przez Małgorzatę Obroślak oraz film dokumentalny przedstawiający jedną z interwencji SdZ w Lublinie.

Celem akcji oprócz konkretnej pomocy w formie darów, była edukacja młodzieży, zwrócenie ich uwagi na problem nieprzestrzegania przez ludzi praw zwierząt i braku szacunku dla nich.

Nasz sukces

W tym roku podczas III Dnia Zwierzoluba zebraliśmy w sumie około 200kg karmy dla kotów i psów, koce, budki dla kotów, żwirek i poduszki, która przekazaliśmy inspektorom SdZ w Lublinie. Cieszymy sie, że udało nam się zebrać w tym roku tak dużo darów.

Przesłanie

Takie akcje jak Dzień Zwierzoluba skłaniają nas do refleksji nad losem bezdomnych i cierpiących zwierząt.

 

Należy zawsze pamiętać, ze każda istota ma prawo do godnego życia, a los zwierząt jest obecnie uzależniony od człowieka.

Uświadamiając młodzieży powagę problemu, jakim jest nie przestrzeganie praw zwierząt i traktowanie zwierząt jak rzeczy lub zabawki,robimy coś ważnego i dobrego. To, że nie rozumiemy zwierząt, nie oznacza, że możemy je traktować jak istoty pozbawione emocji, wrażliwości i rozumu.

Na zakończenie chciałabym przytoczyć słowa Leonarda da Vinci:

Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt, tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi,”

 

Wierzę ze tak będzie...

Natalia Besztak klasa 2b

1
 
 
5
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
3
 
 
2
 
 
6