IV Dzień Kultury i Mediów dla gimnazjalistów pod honorowym patronatem pana Radosława Brzózki – Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu.
Nasza szkoła w tym roku już po raz czwarty obchodziła Dzień Kultury i Mediów. Impreza odbyła się 23 stycznia pod hasłem „Dziennikarstwa XXI wieku”, miała jednak zupełnie inny charakter niż w latach poprzednich. Przede wszystkim zadecydowaliśmy o połączeniu panelu wykładowego z warsztatami dziennikarskimi dla gimnazjalistów. Poszerzyliśmy także zakres imprezy, zapraszając młodzież ze wszystkich okolicznych gimnazjów.
Panel wykładowy składał się z trzech wykładów. Prelegentami byli pracownicy naukowi Wydziałów Politologii i Dziennikarstwa UMCS, z którymi współpracujemy w ramach patronatu.
Młodzież gimnazjalna miała okazję wysłuchać prelekcji urozmaiconych prezentacjami multimedialnymi.
Jako pierwszy wystąpił pan Mateusz Żukowski z wykładem na temat fenomenu dziennikarstwa obywatelskiego.
Pani doktor Liliana Węgrzyn - Odzioba wygłosiła prelekcję na temat zjawiska stereotypów, ze szczególnym uwzględnieniem stereotypów narodowościowych.
Panel wykładowy zakończyło zaś wystąpienie pani Ilony Dąbrowskiej, która mówiła o aktywności społecznej w social mediach.
Podczas przerwy wystąpił zespół Panic!Kick. Dzięki uprzejmości Piekarni Grela z Mełgwi mogliśmy także zaprosić młodzież na słodki poczęstunek.
Druga część imprezy, prowadzona przez naszych uczniów uczęszczających na zajęcia z dziennikarstwa, to warsztaty dla młodzieży. Gimnazjaliści podzieleni zostali na osiem grup międzyszkolnych, które rywalizowały ze sobą na szybkość i poprawność wykonywanych ćwiczeń.
Pierwszy warsztat - na temat stereotypów - poprowadzili: Zuzanna Nowakowska (2c) i Marcin Ołdakowski (2b).
Po zmaganiach ze stereotypami młodzież musiała zmierzyć się z tematyką perswazji i manipulacji w reklamach prasowych. Warsztat prowadziły: Aneta Fabian (1b) i Nel Wierzbińska (1b).
Panel warsztatowy zakończyły Sylwia Drwal (1d) i Monika Matczuk (1a) warsztatem na temat odróżniania faktów od opinii.
Na zakończenie, już w formie podsumowania całego Dnia Kultury i Mediów, młodzież obejrzała fragmenty filmu dokumentalnego „Pięć kroków do tyranii” i wzięła udział w dyskusji na temat roli informacji w kształtowaniu zachowań człowieka, którą poprowadziła pani psycholog Monika Gdula z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Świdniku.
Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy bardzo miłym akcentem – pan dyrektor Stanisław Stefańczyk wręczył młodzieży przygotowane przez nas dyplomy uczestnictwa i upominki.
Rolę konferansjerów pełnili: Zuzanna Nowakowska i Marcin Ołdakowski. Imprezę przygotowała i czuwała nad jej przebiegiem młodzież z koła dziennikarskiego.
Dziękujemy Piekarni Grela z Mełgwi za sponsorowanie słodkiego poczęstunku.
Dziękujemy także Urzędowi Miasta Świdnik i Starostwu Powiatowemu w Świdniku za ofiarowanie nam gadżetów i materiałów promocyjnych, dzięki którym mogliśmy przygotować dla młodzieży pamiątkowe upominki.
Podziękowania należą się także panu Radosławowi Brzózce za to, iż zechciał objąć honorowym patronatem naszą imprezę i zaszczycił nas swoja obecnością.
Na końcu podziękowania składamy szkołom gimnazjalnym, dyrektorom, opiekunom i młodzieży za to, iż zdecydowali się, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, na przyjazd i wzięcie udziału w imprezie.
Liczymy na Was w przyszłym roku i w latach kolejnych.
Ja ze swojej strony, jako opiekun koła i koordynator akcji, składam serdeczne podziękowania młodzieży, która brała udział w przygotowaniach i prowadziła całe przedsięwzięcie. Była to naprawdę ogromna praca, więc dziękuję za Wasz trud i wysiłek, za to, że poświęciliście tyle swojego wolnego czasu.
Jestem dumna z tego, że wybraliście moje zajęcia i że chcecie przy mnie rozwijać swoją pasję dziennikarską.
Dorota Jaśkowska