Jak opowiedzieć o trudnej historii narodu? Akademia z okazji Święta Niepodległości

9
 
 
10 listopada młodzież i nauczyciele I Liceum świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku uroczystości przygotowali uczniowie klas 2A i 3C pod opieką swoich wychowawców p. M. Noskowicz i p. J. Jaśkowskiego. Sala gimnastyczna zamieniła się w pokój, w którym grupa uczniów przygotowuje niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie … scenariusz z okazji Święta Niepodległości.

Dialogi poświęcone historii Polski uczniowie przeplatali piękną muzyką (wykonanie Bartek Sterniczuk, Karolina Czubak i gościnnie Kasia Kusy) oraz utworami poetyckimi „Niepodległość” M. Wolskiego, „Do narodu"J. Jasińskiego, „Żale Sarmaty" F. Karpińskiego, „Starym szlakiem”J. Mączki i „Polska” A. Słonimskiego.
W ramach wieloletniej współpracy z Miejskim Centrum Usług Socjalnych członkowie koła psychologicznego wraz z p. K. Paszko odwiedzili swoich starszych przyjaciół, aby podzielić się z nimi refleksjami na temat historii walk Polaków o wolną Ojczyznę. Agata Kowalska (3B) przygotowała bogatą prezentację multimedialną.
11 listopada na Placu Konstytucji 3 Maja a potem w Kościele p.w. NMP Matki Kościoła w Świdniku dyrekcja ILO, poczet sztandarowy i uczniowie wzięli udział w miejsko-powiatowych obchodach Święta Niepodległości.
A oto jeden z wierszy, który młodzież zaprezentowała na szkolnej akademii:

Antoni Słonimski, Polska
I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8