Licealiści dla seniorów. "Poznawaj i dziel się!" projekt Google i Fundacji Nowe Media

18
 
 
10 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez młodzież z koła dziennikarskiego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku. Zajęcia dla seniorów zakończyły drugi etap ogólnopolskiego projektu multimedialnego "Poznawaj i dziel się!" firmy Google i Fundacji Nowe Media, do którego zaproszono dziesięć szkół i instytucji kulturalnych z całej Polski.

W pierwszym etapie młodzież wzięła udział w jednorazowych warsztatach, przeprowadzonych przez pana Kamila Nadolskiego, w czasie których w praktyczny sposób poznali narzędzia pomagające tworzyć, porządkować i dzielić się swoimi utworami z innymi.
W drugim etapie podzielili się swoją wiedzą z seniorami, uczęszczającymi na zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Młodzi dziennikarze opracowali scenariusz warsztatów dla dwóch grup seniorów, podczas których zapoznawali ich z dwoma darmowymi narzędziami i aplikacjami internetowymi: Prezi oraz Inkscape.
Hasłem przewodnim warsztatów były wspomnienia. Seniorzy zostali poproszeni o przyniesienie zdjęć swoich bliskich, rodzin, znajomych, a także fotografii dokumentujących ich hobby, zainteresowania, podróże itp. Stanowiły one punkt wyjścia do opracowania multimedialnych albumów, drzew genealogicznych, fotoreportaży z podróży itp. Seniorzy odkrywali możliwości internetowych narzędzi prowadzeni przez koordynatorów z koła dziennikarskiego. Młodzież przez dwie godziny pełniła rolę nauczycieli i mentorów cyfrowego świata, wprowadzając naszych gości do wirtualnej rzeczywistości i pokazując jej użyteczność. Warsztaty okazały się także znakomitą okazją, do budowania ponadpokoleniowego dialogu.
W najbliższym czasie młodzież musi przygotować dokumentację całego projektu i odesłać ją do Fundacji Nowe Media, gdzie odbędzie się ostatni, konkursowy etap projektu – podsumowanie.
Warsztaty prowadziły: Aneta Fabian i Nel Wierzbińska, funkcje koordynatorek pełniły: Aleksandra Rubaj, Kinga Wiśniewska, Sylwia Drwal, Paulina Ostrowska, Weronika Szolc, Natalia Busse.
Funkcje opiekunów pełnili: Dorota Jaśkowska, Piotr Bieniek.

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
19