Michał Czajka i Michał Mrowca laureatami XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury

Uczniowie I LO Michał Czajka (2A) i Michał Mrowca (3C) zostali laureatami XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu jest Pracownia Lingwistyczna Pałacu Młodzieży w Katowicach. Konkurs polega na napisaniu eseju na jeden z wybranych tematów. Obydwaj uczniowie podjęli się opracowania tematu: „Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka (Benjamin Franklin). Przedstaw bohaterów literackich i filmowych, których trudne doświadczenia doprowadziły do pełni człowieczeństwa.

W swojej pracy Michał Czajka wykorzystał takie dzieła jak wyreżyserowany przez Oliviera Nakache i Erica Toledano film „Nietykalni”, obraz Denisa Villeneuve’a „Pogorzelisko”, produkcję Edwarda Zwicka „Ostatni Samuraj”, a także powieści „Władca Barcelony” Chufo Llorénsa, „Potop” oraz „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Alchemik” Paulo Coelho, „Stary człowiek i morze”Ernesta Hemingwaya, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Oskar i pani Róża” Érica Emmanuela Schmitta.
Michał Mrowca z kolei sięgnął po Sherlocka Holmes’a Sir Artura Conan Doyle’a, Rolanda Deschaina i Alana Pangborna z powieści S. Kinga, Ojca z dzieła "Droga" Cormacka McCarthego, Edmunda Dantesa stworzonego przez A. Dumasa oraz Geraltem z Rivii A. Sapkowskiego. Te imponujące katalogi dzieł kultury zapewniły Michałom miejsca wśród najlepszych uczniów Polski. Ogłoszenie wyników odbyło się w sali marmurowej Pałacu Młodzieży w Katowicach 8 czerwca 2016 r. Organizatorzy podkreślali bardzo wysoki poziom prac konkursowych. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielkom p. J. Piaseckiej i p. D. Jaśkowskiej.