Na szlaku muzeów. Kulturalny projekt uczniów klasy 1A

11
 
 
18 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji uczniowie klasy 1 A pod opieką p. Z. Mazurek zrealizowali ciekawy projekt. Zorganizowali wycieczkę, która odbyła się 10 maja, a jej głównym celem było zwiedzenie najatrakcyjniejszych obiektów kulturalnych w Lublinie. Pierwszym punktem kulturalnego projektu był Teatr Stary, najstarszy po krakowskim Teatrze Starym zachowany budynek teatralny w Polsce.

XIX-wieczny obiekt znajduje się w granicach lubelskiego Starego Miasta i został zbudowany w stylu klasycystycznym. W obecnym kształcie jest on miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tam zarówno spektakle teatralne jak i koncerty, ale także spotkania, debaty oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Kolejnym obiektem stała się Trasa Podziemna, biegnąca pod zabudową Starego Miasta, zaczynająca się w dawnym ratuszu miejskim, kończąca zaś przy ruinach kościoła farnego. Podziemny spacer stał się jednocześnie wędrówką w historię miasta i jego zagospodarowania przestrzennego. Historię tę przybliża cykl pięciu makiet ukazujących poszczególne fazy rozwoju miasta. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest multimedialna wizualizacja wielkiego pożaru Lublina, który wybuchł dnia 2 czerwca 1719.
Wizualizacja ta została stworzona w oparciu o jeden z obrazów lubelskich.
Następnie, kontynuując spacer po Starym Mieście, uczniowie przeszli do Bazyliki pw. św. Stanisława Biskupa, zwanego Kościołem Dominikanów. Jest to jedna z najstarszych świątyń Lublina. Zdobią je późnorenesansowe rzeźby, freski i malowidła. Idąc Placem po Farze, dotarli do Katedry Lubelskiej. Jest to barokowa perła Lubelszczyzny, pełniąca funkcję kościoła archikatedralnego.
Warta uwagi jest Zakrystia Akustyczna. W niej oraz sąsiednim skarbcu eksponowane są bardzo cenne i stare zbiory przedmiotów liturgicznych. Od niedawna otwarte są dla zwiedzających również krypty. Leżą tam zmarli biskupi lubelscy.
Opiekunami młodzieży byli p. Z. Mazurek oraz J. Jaśkowski.
Aby uzupełnić projekt, po kilku dniach uczniowie przygotowali foldery o tegorocznej Nocy Muzeów w Lublinie. Informowały one o czasie i miejscu wydarzenia oraz o zabytkach i obiektach kulturalnych, jakie można było w tym czasie odwiedzić. Otrzymali je zarówno licealiści jak i nauczyciele. Zainspirowani wycieczką uczniowie postanowili wykonać również plakaty. Ich tematyką były największe muzea na świecie oraz te na terenie województwa lubelskiego.
/MMAJ/

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10