Nauka dziennikarstwa w redakcjach Polityki i Radia Zet, WFDiF

7
 
 
15 października uczniowie uczestniczący w zajęciach koła dziennikarskiego, pod opieką p. D. Jaśkowskiej oraz p. J. Kołodziejczyk wzięli udział w wycieczce dziennikarskiej do Warszawy. Jak co roku gościli w redakcjach ogólnopolskich mediów, wzięli także udział w warsztatach filmowych i linorytowych. Pierwszym odwiedzonym przez uczniów miejscem była redakcja tygodnika Polityka.

Przewodnikiem młodzieży był redaktor Zdzisław Pietrasik, który zapoznał młodych adeptów dziennikarstwa ze specyfiką pracy redakcji, wyjaśnił zasady funkcjonowania rynku wydawniczego w Polsce, a także opowiedział o kolejnych etapach powstawania numeru - od powstania artykułu i przesłania go do redakcji, po dzielenie tekstu, wprowadzanie grafiki, korektę i analizę wydrukowanego tekstu.
Kolejny punkt programu wycieczki stanowiły warsztaty filmowe na planie filmu Karbala w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Przestrzeń edukacyjna została zaaranżowana na planie filmowym, co pozwoliło uczniom na niesamowitą podróż w głąb filmu, którego tematem jest misja polskich żołnierzy w Iraku.
Licealiści zobaczyli prawdziwą filmową scenografię, rekwizyty i kostiumy. Wypróbowali także filmową charakteryzację, dzięki której mogli poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie. Wizyta ta pozwoliła im zetknąć się ze światem filmu i zobaczyć go z perspektywy filmowców pracujących w dobrze zorganizowanym zespole na planie filmowym. Nauczyli się także wiele o samej produkcji filmowej, poszczególnych etapach powstawania filmu, planach zdjęciowych, a także zawodach związanych z filmem.
Pełni pozytywnych wrażeń uczniowie udali się do Muzeum Drukarstwa Warszawskiego na warsztaty z linorytu, w ramach których wykonali plany według własnego projektu, a następnie przenosili je na linoleum i robili odbitki na papierze.
Ostatni punkt programu stanowiła wizyta w redakcji Radia Zet, po której uczniów oprowadził Michał Aleksandrowicz.
Potem pozostało już tylko powrócić do szkoły i kontynuować pracę w kole dziennikarskim. Zdobyte doświadczenia oznaczają nowe wyzwania.

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13