Odcienie kultury. Wyspiański, Borowski, Kasprowicz, Kraków, Oświęcim, Zakopane

0.jpg
 
 
Od 5 do 7 października 42 trzecioklasistów wzięło udział w wycieczce edukacyjnej mającej na celu powtórzenie wiedzy zdobytej na lekcjach z literatury Młodej Polski i przygotowanie się do trudnej literatury okresu wojny i okupacji. Młodzieży towarzyszyły nauczycielki p. D. Jaśkowska, p. A. Jagieła i p. B. Piskor. Dzień pierwszy uczniowie spędzili w Krakowie.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach przypomnieli sobie najważniejsze motywy sztuki romantyzmu, realizmu i modernizmu. Wspólnie z przewodnikiem analizowali malarstwo między innymi Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego oraz Stanisława Wyspiańskiego, a na zakończenie zajęć pracowali w grupach nad wskazanymi dziełami.
Pobyt w Krakowie zakończyli w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie na scenie Miniatura obejrzeli rewelacyjny monodram „Cosi, Gdziesi, Kajsi, Ktosi” w reżyserii Sławomira Maciejewskiego. Maciejewski jest także autorem scenariusza i aktorem – weselnym wodzirejem, który niezwykle wnikliwie ocenił współczesną polską rzeczywistość. Towarzyszy mu nietypowa orkiestra weselna w postaci zespołu rockowego, wykonującego muzykę autorstwa Bartosza Chajdeckiego - jednego z najbardziej uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia, twórcy oprawy muzycznej do serialowego hitu TVP „Czas Honoru”.
Dzień drugi był również bardzo pracowity, ale dużo bardziej trudny emocjonalnie. Młodzież realizowała ośmiogodzinną wizytę studyjną w Auschwitz – Birkenau. Uczniowie śladami Tadeusza Borowskiego odbyli długą podróż do czasów II wojny światowej. Zwiedzali, a potem pracowali z fragmentami tekstów pisarza, odszukiwali w topografii obozu miejsca opisywane przez autora „Opowiadań”. Poznali także fragmenty wspomnień innych świadków, między innymi Eliego Wiesela, autora „Nocy”, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Zajęciom  towarzyszyła sentencja „Mówić o tym jest niemożliwe, milczeć – zabronione”
Trzeci dzień uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zakopiańskiej willi Jana Kasprowicza w Zakopanem na Harendzie, w którym młodopolski poeta spędził ostatnie lata swojego życia. Godzina spędzona w muzeum była okazją do cennej powtórki wiedzy na temat biografii i twórczości tego artysty. Pozostały do odjazdu czas uczniowie spędzili na Krupówkach oddając się błogiemu leniuchowaniu i zakupom pamiątek.

01
 
 
1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29
 
 
30
 
 
31
 
 
32
 
 
33
 
 
34
 
 
35
 
 
36
 
 
37
 
 
38
 
 
39
 
 
40
 
 
41
 
 
42
 
 
43
 
 
44
 
 
45