Otwarte zasoby edukacyjne . Nowoczesne źródło informacji dla nauczycieli i uczniów.

Internet stał się podstawowym źródłem informacji i wiedzy. Otwarty dostęp do materiałów edukacyjnych to nowa idea, której podstawą jest przekonanie, że każdy użytkownik Internetu powinien mieć swobodny dostęp do wiedzy i nauki.
Polega ona na bezpłatnym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z możliwością ich ulepszania, modyfikacji do własnych potrzeb.
OZE służą również rozwojowi własnych zainteresowań i pasji. Zapraszam naszych uczniów oraz nauczycieli wszystkich przedmiotów do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych i bibliotek cyfrowych.
Anna Adamczyk Biblioteka I LO

Otwarte Zasoby Edukacyjne:

Ścisle Ciekawa Lekcja – materiały do nauki przedmiotów ścisłych, w tym przykłady scenariuszy zajęć do wykorzystania przez nauczycieli

Wolne Podręczniki – projekt ma na celu przygotowanie szkolnych podręczników do matematyki, fizyki, geografii i innych przedmiotów. Podręczniki pisane są przez nauczycieli.

Scholaris – udostępnia bezpłatnie materiały edukacyjne dla nauczycieli. Konspekty lekcji, filmy, ćwiczenia interaktywne, multimedia i gry dydaktyczne.

E-lekcje - portal przybliża młodzieży zagadnienia nowych mediów.
Jest pomocny dla młodych dziennikarzy redagujących szkolne gazetki czy serwisy prasowe.
Open AGH – przykład akademickiego zasobu, zawierający wykłady, ćwiczenia, kursy przygotowane przez wykładowców i studentów różnych wydziałów AGH w Krakowie. Oparta jest na platformie Moodle. „Fizyka wobec wyzwań XXI w.” - kolejne akademickie repozytorium. Na stronie dostępne są materiały dydaktyczne z fizyki, TI, matematyki, biologii, chemii.
„Otwórz książkę” - portal udostępnia ponad 100 zeskanowanych książek naukowych.
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej – portal m.in. dla nauczycieli języka polskiego lub wiedzy o kulturze – udostepnia filmy tworzone przez polskich artystów i dokumentalistów z XXI, XXI w.
Legalna Kultura – baza źródeł (filmów, muzyki, książek, prasy, muzeów, archiwów, galerii) oraz informacji na temat prawa w kulturze czy polecanych wydarzeń. Serwis posiada również strefę edukacji. W tym dziale po zarejestrowaniu się nauczyciele mogą wykorzystywać legalne źródła, broszury do prowadzenia lekcji oraz materiały dotyczące ochrony prawa autorskiego.
Open Culture – źródło wysokiej jakości materiałów edukacyjnych i kulturalnych . Bogaty zbiór audiobooków, filmów, lekcji wideo, kursów językowych, e-booków i In.
Szukaj w archiwach - zawiera miliony skanów i opisów dokumentów i opisów dokumentów z archiwów państwowych.
Otwarta Zachęta – portal prezentujące bogate zasoby Zachęty Narodowej Galerii Sztuki:działa z kolekcji, dokumentacje wystaw, wybrane teksty z katalogów, filmy.

Edukacja medialna – serwis zawiera scenariusze, ćwiczenia, materiały do prowadzenia zajęć w szkołach i bibliotekach. Wszystkie materiały są dostępne na licencji Creative Commons.

Ninateka Edu - w zakładce NInateka Edu udostępniona została uczniom i nauczycielom edukacyjna biblioteka audiowizualna (Filmy, nagrania, ćwiczenia, scenariusze lekcji). Wymaga rejestracji.
Fototeka – wirtualny album historii filmu polskiego prezentuje zbiory fotograficzne Filmoteki Narodowej: fotosy, zdjęcia z planu, zdjęcia twórców. Wyszukiwarka zdjęć w tym serwisie jest bardzo łatwa w obsłudze.
Google Art Projekt – serwis dzięki któremu można zwiedzić muzealne sale m.in. Metropolitan Museum w Nowym Jorku, National Gallery w Londynie, Muzeum van Gogha w Amsterdamie i inne. Zdjęcia panoramiczne 360 stopni arcydzieł sztuki - menu w j.polskim.

Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego – ciekawa koncepcja wirtualnego muzeum.

Biblioteki cyfrowe:
Portal Wolne Lektury – udostępnia lektury zalecane przez MEN, do których wygasły prawa autorskie. Ma innowacyjną wyszukiwarkę którą pozwala wyszukiwać wg motywów i tematów literackich. Można pobrać pliki pdf, txt, można czytać online.
Staropolska On-line - portal poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście tradycji europejskiej. Biblioteka utworów staropolskich i wybór opracowań, materiałów ikonograficznych i dźwiękowych. Zawiera opracowania z historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce, kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.
Biblioteka Internetowa Exlibris - Zbiór e-booków literatury polskiej i obcej. Ma indeks lektur szkolnych. Do zarządzania i czytania zbiorów można pobrać program Biblioteka w dziale Niezbędniki.
Federacja Bibliotek cyfrowych – serwis ułatwia dostęp do większości zasobów Polskich Bibliotek Cyfrowych. Pozwala wyszukiwać wg opisu publikacji, identyfikatora (ISBN).
Polska Biblioteka Internetowa- pierwsza polska biblioteka cyfrowa, której celem było gromadzenie i udostępnianie przez Internet publikacji w języku polskim.
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie- udostępnia znaczące utwory literatury polskiej dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Dziełom towarzyszy materiał ilustracyjny, nota biograficzna i opis bibliograficzny