Pomóżmy dzieciom z Matczyna

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie jest miejscem pobytu i rehabilitacji dla 153 dzieci upośledzonych psychoruchowo. Większość z nich jest głęboko upośledzona, ma padaczkę. Przebywają w DPS 24 godz./dobę, tu są leczone, rehabilitowane, tu się uczą w miejscowej szkole, tu jedzą, bawią się i śpią. Wymagają ciągłej opieki indywidualnej. DPS w Matczynie boryka się od dawna z problemami finansowymi, nie starcza pieniędzy na żywność, na środki czystości, na rachunki.

Matczyn13
 
 
Matczyn14
 
 
Matczyn16
 
 

W październiku tego roku zaczęły ukazywać się w lubelskiej GW artykuły z prośbą o pomoc - dotyczące sytuacji Ośrodka w Matczynie. W odpowiedzi na apel studenci UMCS i klerycy z Seminarium zebrali i przywieźli do Matczyna kilkaset kg żywności i środków czystości, 5 ton ziemniaków i kilkaset kg warzyw. Pani Anna Adamczyk wraz z grupą uczniów: Piotrem Szlązakim, Pawłem Łabanem, Kasią Kaczmarczyk, Eweliną Lemparty, Izą Słomką, Elwirą Michalską, Dominiką Łepecką, Kasią Siedlecką, Anką Wojtysiak, Agnieszką Kiryłą, Eweliną Stefaniak, Izą Celegrat, Agnieszką Reszka, Gosią Rojek, Agatą Rybak, Julitą Kwiatkowską, Gosią Juchniewicz, przy akceptacji i pomocy Dyrekcji I LO i kilku nauczycieli, zorganizowała i przeprowadziła akcję "Pomóżmy Dzieciom z Matczyna - Świdnik Matczynowi". Akcja ogłaszana była w Głosie Świdnika, Telewizji Kablowej... Zainteresowały się naszą akcją Radio Puls, Radio Eska, Radio Lublin. Medialnie opiekowała się Lubelska Gazeta Wyborcza, która towarzyszyła nam podczas zbiórki w szkole a także podczas przekazania darów Matczynowi.

Akcja obejmowała nie tylko I Liceum, ale całe miasto. Do współpracy zaprosiliśmy inne szkoły w Świdniku, pomagało nam Stowarzyszenie Promocji Indywidualnej w Lublinie, organizując punkt zbiórki w swojej siedzibie.

Matczyn04
 
 
Matczyn05
 
 
Matczyn08
 
 
Matczyn09
 
 

Akcję rozpoczęliśmy 12 listopada. Do 15 listopada zbieraliśmy dary w szkole ( 6 godz. dziennie), 15 i 16 listopada zbieraliśmy dary w supermarkecie Champion (2 godz. dziennie); w sobotę i niedzielę 16 i 17 listopada nasi uczniowie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Świdniku zbierali dary w kafejce parafialnej przy kościele PW NMP w Świdniku. Wysłaliśmy prośby do kilkunastu firm w okolicy. Kilka z nich zareagowało na nasza prośbę. Dziękujemy firmom: Adamexpol, AS-BABUNI, Bondi, Elmilk, Ledex, Wedel, Zakładowi Optycznemu Oczko, oraz anonimowej firmie z Warszawy.

Po posortowaniu i policzeniu, 20 listopada załadowaliśmy ponad 1000 kg darów do ciężarówki i pojechaliśmy do Matczyna. Pani dyrektor Maria Tarczyńska oraz Pani Joanna Kruk, przyjęły nas bardzo serdecznie, zapewniały nas o swojej wdzięczności, przekazały podziękowania dla naszej szkoły i całego Świdnika.

Matczynpodz

Rozmawialiśmy z nimi oraz panią red. Anną Augustowską dosyć długo; opowiadaliśmy o akcji, o szkole i o Matczynie. Poznaliśmy grupkę dorosłych pensjonariuszy Domu, byliśmy również na oddziałach dziecięcych.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy umożliwili nam przeprowadzenie zbiórki ( dyr. J.Gałas, p.J.Krzakowi). Dziękujemy wszystkim darczyńcom: uczniom, nauczycielom, mieszkańcom Świdnika i firmom.

Od 28 listopada do 15 grudnia zbieramy pluszaki i książki dla dzieci. Do 3 grudnia organizujemy punkt zbiórki na parterze szkoły, potem można przynosić dary do biblioteki szkolnej do p.Adamczyk. Zbieramy tylko przedmioty czyste i w dobrym stanie. Przed świętami chcemy odwiedzić dzieci z Matczyna, złożyć im najlepsze życzenia i obdarować je zabawkami, na które czekają zawsze.

Podczas trwania akcji, zorganizowanej przez uczniów z klasy If i p. B.Stypińską, zebraliśmy ponad 100 maskotek. Nawiązaliśmy również kontakt z hurtownią zabawek "Toys" z Lublina, która przekazała nam 100 pluszaków. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

W poniedziałek - 23 grudnia - p. Anna Adamczyk wraz z uczennicami: Dominiką Łepecką i Kasią Kaczmarczyk przekazały zebrane zabawki dzieciom z Matczyna.

Matczyn17d
 
 
Matczyn18d
 
 
Matczyn19d
 
 
Matczyn20d
 
 
Zabawki2
 
 
Zabawki3