Projekt Żydowscy Świadkowie Polskiego Stulecia w ILO

Zbliża się 27 stycznia, to szczególny dzień dla wszystkich, którzy nie chcą aby historia się powtórzyła, to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. W swojej rezolucji z 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości.

Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
Wtorek, 10 stycznia upłynął pod znakiem pamięci o ofiarach Holokaustu. W szkole gościł pracownik Zakładu Historii Najnowszej UMCS, który wygłosił wykład uświetniający prezentację wystawy „Żydowscy Świadkowie Polskiego Stulecia”. Młodzież i gości przywitała Paulina Nowak, która przy dźwiękach muzyki ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Lista Schindlera” wygłosiła wiersz Yechudy Amichaja „Pamiętać”.
Wystawę i projekt „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia” nauczycielki Dorota Jaśkowska, Elżbieta Derek i Aneta Jagieła zaadresowały do młodzieży klas trzecich, dla których Holokaust jest ważnym elementem w programie nauczania.
Sama wystawa jest jedną z wielu inicjatyw edukacyjnych międzynarodowej organizacji pozarządowej mającej siedzibę w Wiedniu– CENTROPY, która postawiła sobie za cel utrwalanie wspomnień świadków historii – osób, które przeżyły Holokaust.
Została stworzona na podstawie wywiadów przeprowadzonych w latach 2001–2008 z siedemdziesięcioma Żydami w starszym wieku, wciąż mieszkającymi w sześciu polskich miastach i stanowi wielki ogromny album rodzinnych zdjęć.
Młodzieży ILO w trudnej lekcji na temat zagłady lubelskich Żydów, bo taka była tematyka wykładu dra Janusza Kłapecia, towarzyszyli goście: wicestarosta Waldemar Białowąs oraz uczniowie Gimnazjum nr 3 z p. M. Nakonieczną i PCEZ z p. dyrektor A. Goral.