Puchar przechodni znowu u nas! I miejsce dla I LO w IV Wojewódzkim Konkursie Politologicznym.

3
 
 
28 marca w auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbył się Finał IV Wojewódzkiego Konkursu Politologicznego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Marek Wawrzyszko z kl. 3A, Wiktor Małyska z kl.1A i Cezary Goral z kl. 1A. Konkurs jest przeprowadzany w systemie pucharowym, nawiązując do mistrzostw świata w piłce nożnej. W zależności od liczby uczestników rywalizują oni w grupach, a następnie w ćwierćfinałach. Półfinał wyłania finalistów. W przypadku remisowych wyników przewidziane są dogrywki oraz umowne rzuty karne w postaci dodatkowych pytań. Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowało się 8 szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego. Marek, Wiktor i Czarek przygotowywali się pod kierunkiem p. Elżbiety Derek, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. Celem Konkursu było wyłonienie najlepszej szkoły, której uczniowie występujący w trzyosobowej drużynie wykażą się szeroko pojętą wiedzą o świecie współczesnym. Pytania zadawano ze znajomości następujących zagadnień:
I. Geografia polityczna (stolice państw, flagi, godła, powierzchnia, ludność, itd.).
II. Sylwetki ludzi świata polityki polskiej i światowej.
III. Województwo Lubelskie.
IV. Partie i systemy polityczne.
V. Konstytucja RP i ustrój organów władzy państwowej RP. VI. Organizacje międzynarodowe (Unia Europejska, ONZ, OBWE, Rada Europy, NATO, EFTA, RPMB).
VII. Religia w życiu społecznym (Chrześcijaństwo, Islam, Buddyzm, Hinduizm, Judaizm).
W wyniku rywalizacji zwycięzcą IV Wojewódzkiego Konkursu Politologicznego została nasza reprezentacja która w finale pokonała drużynę III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Unii Lubelskiej.
GRATULUJEMY Markowi, Wiktorowi i Czarkowi oraz ich nauczycielce.

Uczestnicy Finału otrzymali nagrody ufundowane przez Wydział Politologii oraz Wydawnictwo UMCS. Ponadto szkoła otrzyma okazały puchar, który ma charakter przechodni i w przyszłym roku ponownie stanie się nagrodą główną w kolejnej edycji konkursu.
Przypomnijmy, że I LO zdobyło już 1 miejsce i wygrało puchar dwa lata temu w 2012 r. W roku 2013 zajęliśmy drugie miejsce.
W podsumowaniu czterech edycji Wojewódzkiego Konkursu Politologicznego za lata 2011-2014 zajmujemy 1 miejsce, wyprzedzając III LO w Lublinie.
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku – 8 pkt. (dwukrotnie 1 i raz 2 miejsce)
2. III Liceum ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie – 5 pkt. (2 miejsce i 3 miejsce)
Konkurs Politologiczny jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy Wydziałem Politologii UMCS a zaprzyjaźnionymi szkołami ponadgimnazjalnymi województwa lubelskiego.

1
 
 
2