"Solidarność Świdnik na antenie! " czyli o wizycie humanistów w Strefie Historii

1
 
 
28 kwietnia humaniści z klas 1b i 2b, pod opieką pani E. Derek, wzięli udział w zajęciach dydaktycznych "Solidarność Świdnik na antenie! " organizowanych przez świdnicką Strefę Historii. Siedziba Strefy Historii znajduje się w Galerii Venus na II piętrze, przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego. Jej początki sięgają 2011 r. , w którym to zapadła decyzja o jej utworzeniu. Strefa Historii organizuje imprezy poświęcone dziejom naszego miasta, wystawy czasowe, pokazy filmów i fotografii, a także wieczory autorskie i turnieje gier planszowych.

Upamiętnia również wydarzenia związane ze Świdnickimi Spacerami oraz Świdnickim Lipcem, organizując happeningi, koncerty, spotkania z bohaterami tych wydarzeń. Przy okazji obchodów ważnych rocznic pracownicy Strefy przygotowują zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej.
W ramach swojej działalności Strefa zajmuje się także gromadzeniem pamiątek przekazywanych przez mieszkańców Świdnika, digitalizowaniem ich i eksponowaniem. Blok tematyczny zatytułowany "Solidarność Świdnik na antenie !" poświęcony jest sytuacji politycznej i gospodarczej Polski w latach 70. I 80., przyczynom wybuchu strajku w WSK PZL Świdnik, fenomenowi Świdnickich Spacerów oraz historii Radia Solidarność Świdnik.
Uczniowie z naszego liceum podczas zajęć zapoznali się z historią Świdnika, dowiedzieli się o jego tradycjach lotniczych oraz o czasach świetności WSK PZL Świdnik.
Mieli również okazję zobaczyć modele śmigłowców, oryginalne motocykle WSK produkowane w tamtych czasach i setki archiwalnych fotografii. Podczas zajęć odbyła się projekcja bardzo ciekawego filmu pt. "Hakerzy Solidarności" autorstwa Grzegorza Linkowskiego, a także rozmawiali o realiach życia w PRL, stanie wojennym i opozycyjnych tradycjach mieszkańców miasta.
Zajęcia prowadził Karol Falenta, towarzyszyła mu pani Justyna Kowalczyk.

2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6