Świat mediów. Warsztaty dziennikarskie w Warszawie.

12 października młodzież z koła dziennikarskiego spędziła w Warszawie na corocznej wycieczce dziennikarskiej w ramach edukacji medialnej. W wyjeździe wzięły udział także trzy gimnazjalistki z Gimnazjum nr 1, które wygrały tegoroczną edycję Literackiej Gry Miejskiej – Kinga Szczęśniak, Kamila Kopeć i Aleksandra Gwarda, (przygotowanie p. Joanna Czerniak).

Pierwszy punkt programu to zwiedzanie siedziby AGORY, po której oprowadzał nas dziennikarz „Co jest grane” . Pan Marcin Osojca wprowadził nas w świat dziennikarstwa prasowego - opowiedział o pracy w redakcji, sposobach zbierania informacji, korekcie powstałych tekstów, ocenie pracy dziennikarzy przed tzw. ścianą płaczu. Można było także z bliska przyjrzeć się pracy dziennikarzy, podejrzeć ich sposób opracowywania bieżących tematów, poznać specyfikę różnych działów prasowych.
Kolejny punkt zrealizowanego programu to wizyta w siedzibie Telewizji Polsat, po której naszymi przewodnikami byli pracownicy studiów nagraniowych, dźwiękowcy, operatorzy. Dzięki uprzejmości rzecznika prasowego Polsatu – p. Tomasza Matwiejczuka, mogliśmy „dotknąć” dziennikarstwa telewizyjnego – przyjrzeliśmy się pracy w studiach nagraniowych, reżyserkach, newsroomie, poznaliśmy także techniczną stronę obsługi telewizyjnej – kamery, światła, dźwięki. Przekonaliśmy się także, czym różni się klasyczne studia nagraniowe od studia wirtualnego, podczas krótkiej demonstracji poznaliśmy możliwości tego ostatniego. Po pasjonującej wizycie w Telewizji skorzystaliśmy z zaproszenia Grupy ZPR Media jednego z największych wydawców prasowych, nadawców radiowych i telewizyjnych oraz właścicieli serwisów internetowych. W skład Grupy ZPR Media wchodzą m.in. stacje radiowe: Radio ESKA, Radio Eska ROCK, Radio VOX FM, Radio WAWA i Radio Plus. Po redakcjach radiowych Firmy oprowadzała nas dziennikarka – p. Monika Król. Była to niezwykła podróż do świata dziennikarstwa radiowego – poznaliśmy sposób pracy dziennikarzy, specyfikę pracy redaktorów odmierzaną w sekundach, sposoby konstruowania radiowego newsa. Każdy z uczestników naszej wycieczki został obdarowany przez władze Grupy muzycznymi upominkami – płytami z muzyką.
Ostatni punkt programu stanowiły warsztaty z charakteryzacji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Mogliśmy w czasie zajęć dowiedzieć się kim jest charakteryzator, na czym polega jego praca na planie filmowym i jak się do niej przygotowuje. Warsztaty zilustrowane były przykładami metamorfoz oraz częścią pokazową. Każdy uczestnik pod okiem prowadzącej miał możliwość wykonania efektu charakteryzacji.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali: D. Jaśkowska, J. Jaśkowski.