Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czytaliśmy Henryka Sienkiewicza.

6
 
 
Happening z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich koło dziennikarskie z I Liceum zorganizowało w Świdniku już po raz czwarty. Jest to impreza o charakterze edukacyjno - kulturalnym mająca na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej. Projekt został objęty honorowym patronatem burmistrza miasta Świdnik – pana Waldemara Jaksona oraz starosty powiatu świdnickiego - pana Dariusza Kołodziejczyka. Współorganizatorami Dnia Książki zostali Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Instytut Historii UMCS Lublin, Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” oraz Miejskie Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku.

Beata Brzustewicz i Patryk Sidor zaprosili zgromadzonych w muszli koncertowej gości do podróży historycznej i literackiej z Henrykiem Sienkiewiczem.
Młodzież I Liceum przygotował wiele atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych uczestników happeningu. W muszli koncertowej odbyła się akcja głośnego czytania, pokaz mody sienkiewiczowskiej oraz mini koncert muzyki filmowej związanej z ekranizacjami dzieł noblisty.
Do akcji głośnego czytania zaproszenia przyjęli ks. Leszek Surma, starosta Dariusz Kołodziejczyk, burmistrz Waldemar Jakson, wicestarosta Waldemar Białowąs, wiceburmistrz Tomasz Szydło, p. Edyta Wójtowicz (Komenda Powiatowej Policji w Świdniku), p. Paweł Dańko (Powiatowa Straż Pożarna), J. Sprawka (Komendant Straży Miejskiej), Mirosław Król (dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej), Adam Żurek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Ryszard Podlodowski (wójt gminy Mełgiew), Alina Kurzajewska (dyrektor MCUS), Jadwiga Ciołek (były dyrektor M-PBP), Janusz Kłapeć (Instytut Historii UMCS), a także przedstawiciele gimnazjów z Bystrzejowic, Świdnika, Mełgwi, Biskupic i szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.
Na placu przy fontannie czekali na gości pracownicy naukowi Instytutu Historii UMCS oraz studenci, którzy zaoferowali zgromadzonym podróż w czasie do opisywanego przez Sienkiewicza w Quo vadis Rzymu, opowiedzieli o życiu codziennym, wojskowości, zaprosili także do wspólnych gier, w które Rzymianie grywali. Na placu odbywały się także warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, przygotowane przez uczniów I LO oraz warsztaty artystyczne dla uczniów gimnazjów, przygotowane przez pracowników Stacji Świdnik II.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, bez których happening nie mógłby się odbyć - Powiatowemu Ośrodkowi Wsparcia Stacja Świdnik II za przygotowanie pamiątkowych róż, zakładek do książek oraz przeprowadzenie warsztatów dla gimnazjalistów, Teatrowi im. J. Osterwy w Lublinie za nieodpłatne wypożyczenie kostiumów, Instytutowi Historii UMCS Lublin oraz Stowarzyszeniu Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” za przygotowanie rekonstrukcji historycznej oraz Miejskiemu Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku za udostępnienie muszli koncertowej.
Już teraz zapraszamy serdecznie na kolejną edycję Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w przyszłym roku. Zawsze i wszędzie także zapraszamy do I Liceum!

1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29
 
 
30
 
 
31
 
 
35
 
 
36
 
 
38
 
 
39
 
 
41
 
 
42
 
 
45
 
 
46
 
 
48
 
 
49