Światowy Dzień Książki. Impreza plenerowa licealistów z Bronka dla mieszkańców Świdnika

3
 
 

Młodzież z koła dziennikarskiego I Liceum przygotowała  happening (film na youtube) z okazji Dnia książki i praw autorskich dla mieszkańców Świdnika pod nazwą „Czytanie to podróż do tysiąca światów”.
Akcję objęli honorowym patronatem starosta Powiatu Świdnickiego, pan Mirosław Król, burmistrz Świdnika, pan Waldemar Jakson, Komendant Policji pan Artur Ertmann, naczelnik wydziału edukacji i sportu pan Radosław Brzózka, wiceburmistrz pan Tomasz Szydło oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. A. Kamieńskiej w Świdniku.
Uczniowie I Liceum pod opieką p. D. Jaśkowskiej przygotowali szereg atrakcji.

Na placu przy fontannie odbyło się głośne czytanie „Pana Tadeusza”. Włączyli się w nie p. W. Jakson, p. T,. Szydło, p. R. Brzózka, p. A. Ertmann, p. J. Ciołek, dyrekcja naszego liceum oraz mieszkańcy Świdnika.
Lekturę dzieła A. Mickiewicza otworzyła recytacją inwokacji Monika Kowalczyk. Imprezę poprowadzili Marcin Ołdakowski i Zuzia Nowakowska. Każdy z lektorów otrzymał różę – symbol święta książki.
Dla najmłodszych młodzież z Bronka zorganizowała strefę dziecka. Dla maluchów przygotowano malowanki i drobne upominki.
Dzięki uprzejmości Teatru Osterwy w Lublinie, który wypożyczył szkole epokowe kostiumy, młodzież zaprezentowała się w roli bohaterów literackich z różnych epok.
Po tej części uczniowie wyruszyli na ulice Świdnika, aby promować czytelnictwo i kulturę wysoką i pomagać świdniczanom w odkrywaniu czytelniczych pasji. Rozdawali kolorowe fiszki z fragmentami klasyki literatury światowej i róże, a także zachęcali świdniczan do dyskusji.
Serdecznie dziękujemy sponsorom

 • Pani Pelagii Buchajskiej dziękujemy za słodkie upominki
 • Urzędowi miasta w Świdniku – dziękujemy za mnóstwo upominków, którymi mogliśmy obdarowywać mieszkańców Świdnika
 • Pani Jadwidze Ciołek – dyrektorowi Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej dziękujemy za pomoc przy organizacji Dnia Książki
 • Dyrekcji Teatru im. J. Osterwy w Lublinie dziękujemy za nieodpłatne wypożyczenie kostiumów i umożliwienie zrealizowania pomysłu
 • Kwiaciarni Martynika z Lublina za róże, które były symbolem święta
 • 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

  1
   
   
  2
   
   
  4
   
   
  5
   
   
  6
   
   
  7
   
   
  8
   
   
  9
   
   
  10
   
   
  11
   
   
  12
   
   
  13
   
   
  14
   
   
  15
   
   
  16
   
   
  17
   
   
  18
   
   
  19
   
   
  20
   
   
  21
   
   
  22
   
   
  23
   
   
  24
   
   
  25
   
   
  26
   
   
  27
   
   
  28
   
   
  29
   
   
  30