Szkolny Klub Europejski

Szkolny Klub Europejski powstał w naszym liceum w listopadzie 2001 r., z inicjatywy młodzieży. Celem naszych spotkań jest poszukiwanie, zbieranie i pogłębianie wiadomości o tradycjach zjednoczenia Europy, informowanie o procesach integracyjnych, wskazanie na miejsce i zadania Polski i Polaków w Europie przyszłości i obecnej.

Nawiązaliśmy współpracę z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, Fundacją Nowy Staw oraz Fundacją im Roberta Schumana. Nasz Klub zarejestrowano w Ogólnopolskim Rejestrze SKE przy Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie. Przygotowujemy prezentacje kultury, historii i współczesnego oblicza państw europejskich. Zbieramy materiały informacyjne i przedstawiamy je na spotkaniach klubowych. Bierzemy czynny udział w Regionalnych Zjazdach SKE, na których prezentujemy nasz Klub, nawiązujemy kontakty z innymi klubami. Na II Zjeździe w Lublinie, zaprezentowaliśmy Niemcy jako państwo Unii Europejskiej: przygotowaliśmy referat oraz spektakl słowno-muzyczny w języku niemieckim "Jeden dzień z życia ucznia" (opracowany przez naucz. j. niemieckiego Małgorzatę Lewandowską). Zespół naszego Klubu (P.Szlązak, Ł.Magoś, Ł. Cybula, T.Karmelita) zajął trzecie miejsce w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej.

W czasie naszych spotkań odbywają się też zajęcia warsztatowe. Ćwiczyliśmy symulacje negocjacji, wzięliśmy udział w szkolnym etapie konkursu "Zostań negocjatorem". Braliśmy udział w prelekcjach i dyskusjach poświęconych problemom przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Braliśmy udział w szkoleniu "Promocja organizacji – warsztaty z zakresu promocji, tworzenia lobbingu oraz sponsoringu" (D.Słotwińska, D. Łepecka, D.Torój, T. Karmelita).

Uczestniczyliśmy w konferencji Nasza Europa2, przygotowanej przez 44 LO z Warszawy oraz Fundację Roberta Schumana. Konferencja odbyła się w marcu 2002, udział w niej wzieli: A. Malinowska, D. Słotwińska, B. Przychodzka, D. Torój, D. Łepecka, Ł.Magoś, P. Szlązak, T.Karmelita.

Prowadzimy własną kronikę, w której opisujemy naszą działalność, umieszczamy zdjęcia i inne pamiątki.

Zapraszamy!

Nasza działalność:
2009/2010

  • VIII Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej organizowana przez Akademię Humanistyczną w Pułtusku - etap szkolny odbył się 16.10.09r.
    Do etapu okręgowego zakwalifikowali się Marlena Czechowska i Jakub Baltyn z klasy 3A.

  • Debata "Młodzi kreatywni"21.11.2009
    Europejski Dom Spotkań Fundacji Nowy Staw oraz nieformalna grupa młodzieży "Akademia Złota9" byli organizatorami debaty"Młodzi kreatywni", która odbyła się w Sali Błekitnej UW w Lublinie. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie szkół Lubelszczyzny ze Szkolnych Klubów Europejskich. naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1B: Patrycja Syta, Agnieszka Karman, Kinga Rozwód, Katarzyna Leszczyńska, Grzegorz Gruda, Mariusz Kwiecień i Marek Chęć

  • XIII edycja Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński. Etap szkolny odbył się 10.12.2009 r.
    Do etapu okręgowego zakwalifikowały się 2 osoby: Magdalena Gładysz z klasy 3b i Sebastian Wyskwar z kl.2c.

    Rok szkolny 2009/2010 – Koło Europejskie

    Marlena Czechowska,
    Jakub Baltyn III a VIII Olimpiada Wiedzy o UE
    organizator Akademia Humanistyczna w Pułtusku etap okręgowy

    Monika Zielińska II c LI Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym etap okręgowy
    Magdalena Gładysz III b, Sebastian Wyskwar II c XIII Olimpiada Wiedzy o UE, organizator Uniwersytet Szczeciński
    etap okręgowy
    Magdalena Gładysz III b,Michał Wypych III b XVII Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka etap okręgowy

    8 kwietnia 2010 odbyły się Drzwi Otwarte dla uczniów gimnazjów. Zaprezentowaliśmy młodszym kolegom ofertę edukacyjną naszej szkoły. Uczennice: Magdalena Gładysz, Monika Zielińska, Marlena Czechowska i Karolina Pawelec przedstawiły profile klas: humanistycznej, matematycznej, językowo-menadżerskiej i sportowej.

    22 kwietnia 2010 odbył się Finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla gimnazjalistów powiatu świdnickiego. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy na temat działalności Unii Europejskiej, jej instytucji, etapów integracji. W konkursie wezmą udział przedstawiciele poszczególnych gimnazjów ze Świdnika, Mełgwi, Trawnik i Kalinówki. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Świdnickiego – Mirosław Król.

    Konkurs na najciekawszą inicjatywę społeczną
    Uczniowie klasy II C Monika Zielińska i Sebastian Wyskwar oraz III B Magdalena Gładysz biorą udział w wojewódzkim konkursie na najciekawszą inicjatywę społeczną. Organizatorami są posłanka do Parlamentu Europejskiego - prof. Lena Kolarska – Bobińska, Wicewojewoda Lubelski- Henryka Strojnowska, Lubelski Kurator Oświaty - Krzysztof Babisz oraz Regionalne Centrum informacji Europejskiej w Lublinie, działające przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.
    Konkurs polega na wykonaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej wybraną inicjatywę i opisaniu jej. Celem konkursu jest:
    • zachęcenie młodych ludzi do działania na rzecz innych;
    • propagowanie wiedzy na temat wolontariatu i programów temu poświęconych;
    • wyróżnienie najaktywniejszych uczniów w zakresie działalności społecznej.
    Motywem przewodnim są inicjatywy podejmowane w kontekście „Europejskiego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym”, uwzględniając następujące kategorie:
    • inicjatywy z zakresu działalności charytatywnej i społecznej na rzecz innych;
    • inicjatywy edukacyjne podejmowane na rzecz innych;
    • inicjatywy kulturalne i międzynarodowe z uwzględnieniem działań na rzecz integracji Polski z Unią Europejską.
    Rozstrzygniecie konkursu nastąpi podczas Zjazdu Szkolnych Klubów Europejskich w dniu 27.05.2010 r.

    Opiekunem uczniów jest p. Elżbieta Derek.

    Program „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja: Powrót do szkoły”
    Uczniowie klasy I B Marek Chęć, Mateusz Kalinowski, Grzegorz Gruda wzięli udział w programie „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja: Powrót do szkoły”. Celem projektu jest aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej. Uczniowie zapoznają się z ważnymi priorytetami informacyjnymi instytucji europejskich na rok 2010 oraz z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego. Uczniowie naszej szkoły przygotowali, pod opieką p. Elżbieta Derek, esej na temat: Jak nasz styl życia wpływa na stan środowiska naturalnego?
    Organizatorem konkursu był Urząd komitetu Integracji Europejskiej.

    -------------------------

  • Udział w akcji "Eurobus Lubelskie" oraz uroczystości otwarcia szkolnego Klubu Integracji Europejskiej w Gimnazjum nr3 w Świdniku w dn 10.X.2002.
  • W ramach współpracy z zespołem przedmiotowym z geografii przygotowano uczniów do wizyty studyjnej nauczycieli holenderskich w naszej szkole 22.X.2002. Uczniowie klas 3i,4f i 4i wzięli udział w lekcji historii i geografii Holandii oraz zaprezentowali Szkolny Klub Europejski przy naszej szkole. Odbyła się również debata" Za i przeciw członkostwa Polski w UE".
  • Od 15.X.2002 uczennice ze SKE współpracują z TKŚ (Dominika Słotwińska, Katarzyna Kociuba, Anna Hanc, Marta Zakrzewska, Anita Malinowska, Barbara Przychodzka, Dorota Torój). Dziewczęta przygotowują i prezentują informacje i aktualności do cyklicznego programu "Euro-Świdnik". W styczniu 2003 przedstawiły też nasz SKE w telewizji lokalnej.
  • Wyjazd trojga naszych klubowiczów pod opieką p. E.Kiernickiej do Warszawy w dniu 14 grudnia 2002 na konferencję "Przez edukację do Europy". Konferencja odbyła się w gmachu Sejmu RP dzień po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Kopenhadze.

    Opiekunowie Klubu:
    Elżbieta Derek naucz. historii
    Ewa Kiernicka naucz. przedsiębiorczości