Uczniowie I LO uczcili kolejną rocznicę Świdnickich Spacerów

1
 
 
26 lutego uczniowie z klas 1A i 1D wraz z nauczycielami p. T. Kasperkiem i p. K. Paszko wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 32. rocznicy Świdnickich Spacerów. Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed lat. Następnie na placu Konstytucji 3 Maja, odbył się happening historyczny

w wykonaniu, działającej od 2004 roku, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO z Warszawy. Z placu obchody przeniosły się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zorganizowano spotkanie ze świadkami tamtych wydarzeń oraz prelekcję, przygotowaną przez IPN w Lublinie pt. „PRL – państwo totalitarne?”
Przypominamy za portalem Świdnik Wysokich Lotów:
Rozpoczęte 4 lutego 1982 roku spacery, przeciwstawiały się stanowi wojennemu i kłamstwom reżimowej propagandy. O godz. 19.30, czyli w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, świdniczanie demonstracyjnie opuszczali domy i spontanicznie przemierzali ówczesną ulicą Sławińskiego (dzisiejsza Niepodległości), dając wyraz swojego oburzenia. Mieszkańcy wystawiali w oknach mieszkań włączone odbiorniki telewizyjne (przodem do okna). Po kilku dniach akcja zgromadziła już parotysięczne tłumy. Władze miasta, aby zmusić mieszkańców do oglądania Dziennika Telewizyjnego, ustanowiły godzinę milicyjną o godz. 19.00. Świdniczanie chcąc dalej manifestować niezadowolenie z kłamliwych informacji podawanych w Dzienniku, urządzali masowe spacery o godz. 17.00.

2
 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14