Uroczystość odznaczenia ppłk. Karoliny Krzystoń i starosty Waldemara Białowąsa

22 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w prelekcji na temat historii naszego kraju oraz w uroczystym odznaczeniu ppłk. Karoliny Krzystoń „Gwiazdą Narodzenia Najświętszej Marii Panny” i „Krzyżem polowym” wicestarosty powiatu świdnickiego Waldemara Białowąsa. W naszej szkole gościliśmy: gen brygady Bogdana Buczyńskiego, gen. Janusza Krugłę oraz kom. Bogusława Orzecha.

Prelekcję poprowadził generał Janusz Krugły, historyk, politolog, autor książki „Historie znane i nieznane”, opisującej losy naszej ojczyzny. Pokazał, że nie ma ciekawszej, piękniejszej historii niż historia naszego kraju. Przybliżył nam mniej znane fakty np. Bolesław Krzywousty nie przegrał żadnej z 47 bitew, którymi dowodził, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki rozszyfrowali enigmę, natomiast książę Józef Poniatowski traktował bardzo serdecznie wszystkich swoich poddanych żołnierzy. Ponadto gen. Krugły pokazał, jak łatwo nauczyć się faktografii - w każdej dacie wyszukiwał ciągi kolejnych liczb, lub powtarzających się schematów.
Pani Karolina Krzysztoń, z domu Bożek (pseud. Inka, Ninka), prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich Okręgu Lubelskiego 'Wolność i Niezawisłość' w Lublinie podczas II wojny światowej była sanitariuszką, działała także w konspiracji (przekazywała informacje, listy oraz grypsy, przynosiła partyzantom jedzenie, szyła bieliznę).
W roku 1949 trafiła do więzienia. Przetrzymywano ją kolejno przez pięć lat: w Żółkiewce, na Zamku w Lublinie, w więzieniu przy ulicy Chopina, a przez następne 8 lat we Wronkach. W Strzelcach Opolskich przebywała w jednym więzieniu ze swoim ojcem, Ludwikiem Bożkiem. Obecnie jest w randze podpułkownika, który otrzymała za zasługi.
Dzisiaj w naszej szkole została odznaczona „Gwiazdą Narodzenia Najświętszej Marii Panny” oraz „Krzyżem Polowym” duszpasterstwa mundurowych służb polowych.
„Krzyż polowy” otrzymał również wicestarosta powiatu świdnickiego Waldemar Białowąs.
/DN/