Wielki tegoroczny sukces. Znowu jedziemy do Strasburga! Wygraliśmy Euroscolę.

01
 
 
10 zwycięskich szkół, a wśród nich I liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku. W skład zwycięskie drużyny wchodzą: Wojciech Radek 1c, Bartosz Sterniczuk 1c, Natalia Karpiuk 1a, Aleksander Kowalczyk 1a, Konrad Kwiatkowski 1a, Mateusz Klimek 1a, Damian Łagowski 2c i Jakub Budzyński 1c. Nauczycielka wiedzy o społeczeństwie p. E. Derek wraz z uczniami już po raz drugi zwyciężyła z w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej Euroscola.

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wygrali w konkursie wiosną 2013 r. Wyjazd do Francji odbył się w grudniu 2013, a sama wizyta w Parlamencie w Strasburgu 13 grudnia 2013 r. Tym razem Parlament Europejski młodzież z Bronka odwiedzi w maju 2017 roku. W mijającym roku szkolnym powstało nowe koło zainteresowań: koło historyczno-politologiczne. Jego członkowie, uczniowie głównie klas pierwszych mają na swoim koncie tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Debat Oxfordzkich, teraz mogą dołączyć spektakularne zwycięstwo w konkursie ogólnopolskim. Do zmagań przygotowywali się bardzo starannie. W kwietniu 2016 r. wzięli udział w eliminacjach. Zespół rozwiązywał quiz Euroscoli, w którym liczyła się poprawność merytoryczna odpowiedzi i czas ich udzielenia. Od początku II semestru analizowaliśmy tematy, które zawsze występują w tym konkursie – mówi Elżbieta Derek, opiekunka politologicznych prymusów – były to tematy dotyczące ustrojów politycznych, państw europejskich, doktryn politycznych, systemów wyborczych, Unii Europejskiej, jej organów i funkcjonowania, traktatów europejskich, instytucji, historii integracji, gospodarki i ekonomii, społeczeństwa Europy, historia krajów członkowskich UE, zagadnień z geografii, kultury, zabytków, sławnych ludzi, ciekawostek, jednym słowem wszystkiego.

Zagadnień było bardzo dużo. Konkurs wymaga od uczestników bezwzględnej biegłości w bardzo rozległej wiedzy. Dzięki wiedzy i ambicjom ośmiu licealistów na bezpłatną wycieczkę do Strasburga pojedzie 24 uczniów I Liceum. Aby zakwalifikować się na listę uczestników wycieczki trzeba będzie jednak spełnić wiele warunków związanych z umiejętnościami językowymi i wiedzą z zakresu politologii.
Euroscola to Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Parlament Europejski zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu. Konkurs umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą.
Gratulujemy nauczycielce i uczniom.