V Dzień Zwierzoluba. Finał akcji.

02
 
 

W tym roku po raz piąty odbył się Dzień Zwierzoluba - akcja charytatywno-edukacyjna, której celem jest zebranie karmy dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt, ale przede wszystkim, poszerzenie wiedzy na temat praw zwierząt i odpowiedzialnej opieki nad nimi. Zbieraliśmy karmę dla zwierząt pod opieką Lubelskiego Animalsa

Gośćmi honorowymi były fantastyczne zwierzaki: kocurek Jelonek – podopieczny Animalsa, suczka Sisi – uratowana przez Animalsa , pies Bond oraz … skorpion – ulubieńcy Bogdana Bulatoviča.

Podczas tegorocznego finału nie było zabaw, gier, teatrzyków, towarzyszących akcji co roku.
Tym razem postanowiliśmy skupić się na problemie okrucieństwa wobec zwierząt i obojętności społecznej wobec cierpienia zwierząt. Przekazać informacje, jak reagować na okrucieństwo, gdzie szukać pomocy i jak zapobiegać bezdomności zwierząt domowych.

Głównym mottem tegorocznej akcji były słowa P. Singera
„Wszystkie argumenty na podparcie ludzkiej wyższości nie są w stanie zaprzeczyć jednej niezaprzeczalnej prawdzie: w cierpieniu zwierzęta są nam równe.”

Prelekcję na temat stresu i cierpienia u ssaków – głównie psów i kotów wygłosił pan dr Sylwester Kowalik, adiunkt w Zakładzie Fizjologii Zwierząt na UP w Lublinie i lekarz pracujący w świdnickiej przychodni dla zwierząt, przy ulicy Kosynierów 22.

Nasi goście, przedstawiciele, Stowarzyszenia "Lubelski Animals" Elżbieta Tarasińska, Agata Bentkowska – Kostka i Zbigniew Kryszczuk, opowiadali o cierpieniu zwierząt, o tym, jak ważna jest odpowiedzialna postawa człowieka i jak łatwo można skrzywdzić całkiem bezbronne i ufne zwierzę. Jelonek padł ofiarą okrucieństwa, Sisi – nieodpowiedzialności i obojętności. Są okaleczone, ale starają się na nowo zaufać człowiekowi.
Wystąpieniom dr. S. Kowalika i pani E. Tarasińskiej towarzyszyły prezentacje multimedialne „Prawa zwierząt” i „Metamorfozy”, przygotowane przez organizatorki akcji.

Możecie je obejrzeć na stronie naszej szkoły.

prawazwierzatZwierzę i jego prawa

Metamorfozy - Dzień Zwierzoluba 2011Metamorfozy. Prezentacja do obejrzenia

Podczas trwającej tydzień akcji zebraliśmy ponad 200 kg karmy dla bezdomnych psów i kotów. Pieniądze uzyskaliśmy ze sprzedaży ciast i kiermaszu „rzeczy niepotrzebnych” .
Do sukcesu akcji przyczyniła się również suczka Furia ze swoją właścicielką Anią Pasicz, które zbierały pieniądze do specjalnej puszki. Klasy uczestniczące w finale przyniosły różnego rodzaju puszki i suchą karmę.
W podziękowaniu za hojność uczniów i pracowników szkoły, uczennice naszej szkoły: Ula Suchoń, Dagmara Matwiejczuk, Dominika Zakrzewska, Paulina Adamek, Kasia Agnieszczak i Kinga Rozwód przygotowane przez panią Elżbietę Radko, nauczycielkę Gimnazjum nr 1, wystąpiły w pięknym pokazie taneczno-akrobatycznym.
Bardzo ucieszyła nas obecność młodszych kolegów, członków samorządu uczniowskiego i ich opiekunkę Katarzynę Radek z Gimnazjum nr 1. Mamy nadzieję, że VI Dzień Zwierzoluba zorganizujemy już razem.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, a w szczególności:

Za upieczenie pysznych ciast na kiermasz „Kup ciastko – pomóż głodnemu zwierzakowi”
Ani Dziubak, Monice Kowalczyk, klasie 1B, 2A, 3C Michałowi Rakowi, Agnieszce Karman,Justynie Zwolińskiej, Klaudii Gołuszek, Jagodzie Kowalczyk, Jankowi Małeckiemu, Sylwii Maliszewskiej, Judycie Pietrzyk i Madzi Marzec.
Naczelnym łasuchem szkoły został Kuba Romaniuk – dziękujemy za szczodrość.
Za pomoc w organizacji imprez towarzyszących i imprezy głównej Nince Różańskiej i Natalce Kulbickiej za oprawę plastyczną, Andżelice Trześniewskiej za znalezienie sponsorów. Dziewczynkom, które pomagały Ani Pasicz zbierać pieniądze. Dziekujemy Joasi Stefańskiej i Żanecie Winiarczyk z 2c za piekne plakaty.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy przynieśli fanty na giełdę rzeczy „Daj złociaka na kociaka” oraz tym, którzy je kupowali.
Dziekujemy specjalistom sprzętowcom (chłopaki zróbcie coś z tym kablem).
Klasie 1D która przygotowała wystrój sali gimnastycznej, plakaty, przenosiła dary.

Dziekujemy fotoreporterom: Oli Plewko i panu Piotrowi Abramowiczowi, za piękne zdjęcia.

Szczególne podziękowania dla naszych absolwentów, którzy przyszli na finał akcji i pomagali w transporcie darów.

Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli naszą akcję:

Iwona i Krzysztof Szabałowie – lekarze weterynarii ze Świdnika, którzy mają swoją lecznicę na al. Wojska Polskiego 33 i na ul. Racławickiej 1
Andrzej Rater. Sklep zoologiczny Świdnik ul. Mickiewicza1
Łukasz Rater. Sklep zoologiczny Diskus. Świdnik ul Wyszyńskiego17
Anna Duda. Sklep zoologiczny Iguana. Świdnik ul. Racławicka 12
Adrian Wyszkowski. Sklep Zoologiczno-Wędkarski. Świdnik ul. Wyszyńskiego 14
Andrzej Bartoszewicz – osoba prywatna – nauczyciel z Suwałk.

Dziękujemy Wam za to, że po raz kolejny akcja zakończyła się sukcesem. Cieszymy się, że nie tylko z tego, ze znowu pomogliśmy potrzebującym zwierzętom, ale przede wszystkim, że okazujecie po raz kolejny wrażliwość.

Organizatorzy: Aneta Jagieła, Anna Adamczyk, Ania Pasicz, Karolina Kobiałka, Kinga Rozwód, Agnieszka Karman.

03
 
 
A1a
 
 
Aa
 
 
B
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
10
 
 
11
 
 
11i
 
 
12
 
 
12i
 
 
01
 
 
1
 
 
2
 
 
3
 
 
4
 
 
8
 
 
9
 
 
13
 
 
14
 
 
14i
 
 
15
 
 
15i
 
 
16
 
 
17
 
 
18
 
 
19
 
 
20
 
 
20a
 
 
21
 
 
21a
 
 
22
 
 
22a
 
 
23
 
 
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
28i
 
 
29
 
 
30
 
 
31
 
 
A
 
 
B1